Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Półkolonie "Caritasu w Strudze - 1938

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2018-12-06, 22:10
data powiązana:1938-08-21
tagi:XX-lecie międzywojenne
Wycinki prasowe-Struga
Struga

"Za kończenie działalności półkolonii "Caritasu" pod hasłem "Uśmiechnij się".

Na wielkim, zalesionym terenie w Strudze pod Warszawą, zamknięta została w piątek półkolonia dla biednych dzieci, zorganizowana przez Kat. Zw. "Caritas".
Około 700 dzieci z w wieku szkolnym spedziło tu 6-cio tygodniowy wypoczynek pod opieką lekarza, nauczycieli i pań z "Caritasu".
Uczestnicy półkolonii mieszkali u rodziców w Warszawie a do Strugi dojeżdzali codziennie rano tramwajami i kolejką, wieczorem zaś w ten sam sposób wracali do domów.
"Caritas" utrzymywal na tych półkoloniach bezpłatnie dzieci niezarejestrowanych bezrobotnych, a za zarejestrowanych zwracał koszty utrzymania Stołeczny Komitet Pomocy Dzieciom.
...........
Wesołe, opalone twarze chłopców i dziewczynek, których rodzice nie maja pracy, z zaciekawieniem oczekiwały przyjazdu J. Em. ks. Kardynała Al. Kakowskiego i przedstawicieli władz. Mieli bowiem przed nimi zdac egzamin z tego, czego sie na półkoloniach nauczyli.
..........
J. Eminencja udzielił licznie zebranym gościom i dzieciom błogosławieństwa.
..........
Półkolonia w Strudze otwarta była w tym roku po raz pierwszy. Odtąd rok rocznie setki dzieci oddychać tu bedą świeżym powietrzem, by nabrać nowych sił na ciężką zimę w mieście.
..........
"Caritas" zamierza urzadzać półkolonie również w czasie zimy. Lesiste tereny w Strudze nadają się do tego znakomicie. Potrzebne sa jednak fundusze na dokończenie rozpoczętej budowy gmachu półkolonijnego."

Fragmenty pochodzą z artykułu zamieszczonego w Warszawskim Dzienniku Narodowym z dnia 21 sierpnia 1938 roku.

Antoni Widomski

Warszawski Dziennik Narodowy. R. 4, 1938, nr 228B

Deklaracja Dostępności

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa