Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Henryk Doktorowicz w Lidze Narodów - 1924

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2020-06-25, 21:39
data powiązana:1924-04-07
tagi:XX-lecie międzywojenne
Wycinki prasowe-Marki
Doktorowicz Henryk

Henryk Doktorowicz, właściciel kilku cegielni w Markach i Pustelniku, znany filantrop, prowadził szeroko rozwiniętą działalność społeczną. Współpracował z Januszem Korczakiem i korespondował z Albertem Einsteinem. Ze swoim projektem uniwersytetu dotarł do Ligi Narodów w Genewie. Tak wynika z notatki opublikowanej w gazecie Nowy Dziennik z 1924 roku.

O uniwersytet żydowski pod opieką Ligi Narodów. Projektodawca - znany działacz warszawski p. Doktorowicz
Warszawa. (tel. wł.) Znany przemysłowiec i działacz społeczny w Warszawie, p. Henryk Doktorowicz, udał sie na konferencję Ligi Narodów w Genewie, gdzie dnia 5 bm, w komisyi intelektualnej bedzie rozpatrywany jego projekt utworzenia uniwersytetu żydowskiego na kontynencie europejskim pod protektoratem i opieką Ligi narodów. P. Doktorowicz ma już m. in. gotowe szkice na budowę projektowanego uniwersytetu i domów mieszkalnych dla profesorów i studentów.
Zaprojektowane szkice, które p. Doktorowicz zabrał ze sobą do Genewy, opracował budowniczy Stifelman.
Jesli sprawa powyższa zostanie przez Ligę Narodów pomyślnie załatwiona, projektodawca p. Doktorowicz, - znany m. in. ze swej wydatnej pomocy w swoim czasie dla Żyd. Strzechy Akademickiej, ma zamiar zlikwidować wszystkie swoje interesy w Warszawie i całkowicie poświęcić się urzeczywistnieniu swej idei.

Antoni Widomski

Źródło:
Nowy Dziennik. 1924, nr 82, 7 kwietnia 1924

Deklaracja Dostępności

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa