Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Wenecja w Strudze Spółka komandytowa - 1908

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2020-04-25, 10:23
data powiązana:1908-12-14
tagi:Pod zaborami
Wycinki prasowe-Struga
Wenecja w Strudze

Głos Warszawski z 14 grudnia 1908 roku przyniósł informację zatytułowaną "Park podmiejski" o zamiarze budowy parku w Strudze pod nazwą "Wenecya w Strudze".
Szerszą informację zamieszczono w gazecie codziennej Słowo, także z 14 grudnia 1908 roku.

Wenecja w Strudze
Urządzenie parków zamiejskich obok Saskiej Kępy, w lasku Młocińskim, lub w Sielcach, uprzedzi otwarcie parku pod nazwą: "Wenecja w Strudze", urządzonego na wzór "Wenecji w Wiedniu" w lesie, na obszarze przeszło 45 morgów, za osadą fabryczną Marki, przy szosie radzymińskiej, przed stacją kolejki marecko-radzymińskiej "Czarna Struga".
Park ten jest urzadzony przez spółkę komandytową przedsiębiorców miejscowych, z czasem atoli spółka ma być zamieniona na Tow. akc. Udziały wynoszą po rb. 1,500. Pierwsze udziały rozebrali pp.: S. Żerański, J. Tonn, B. Goldfeder, i inni.
Ponieważ park rzeczony ma być otwarty już na wiosną r.p., więc obecnie ma zajęcie po 150 robotników dziennie przy robotach ciesielskich, w dniach zaś odwilży przy kopaniu stawu i plantowaniu całego terenu.
Podług planu urządzone tam będą: teatr, hotel, sale do tańca, halla wód mineralnych, kręgielnie, gimnastyka, karuzele, huśtawki, staw z łódkami motorowemi i z mechanizmami rowerowemi, wyspa na stawie, młyn z balonami, tor dla cyklistów w około stawu, i t.d. i t.d.
Zarząd kolejki mareckiej zwiększa swój tabor kosztem 100,000, zamierza bowiem wysyłać specjalne pociagi do nowej stacji "Wenecja", szybsze, za opłatą po 40 kop., tam i z powrotem.


Antoni Widomski

 

Głos Warszawski. R. 1, 1908, nr 259,
Słowo, R. 27, 1908, no 341

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa