Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Początki Caritas w Markach - 1931

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2020-04-19, 12:58
data powiązana:1931-11-29
tagi:XX-lecie międzywojenne
Wycinki prasowe-Marki
Caritas - Marki

Historia Oddziału katolickiego Związku Caritas w Markach rozpoczęła się w listopadzie 1931 roku.
Sprawę utworzenia oddziału Caritas omawiano na zebraniu organizacyjnym Stowarzyszenia Mężów Katolickich w dniu 22 listopada.

W wolnych wnioskach omówiono sprawę stworzenia Towarzystwa Miłosierdzia – Caritas. Po dłuższej dyskusji, czy Towarzystwo to nie wejdzie w kolizję z Gminnym Komitetem niesienia pomocy bezrobotnym, gdy się to zagadnienie wyjaśniło, wybrano komisję trzech w celu zorganizowania w najbliższą niedzielę Towarzystwa Caritas.


Oddział katolickiego Związku Caritas w Markach zorganizowany został już w dniu 29 listopada. Informacja zamieszczona została w 3. numerze Wiadomości Parafji Św. Izydora w Markach

"Caritas". Oddział katolickiego Związku Caritas został zorganizowany na zebraniu dn. 29-go listopada. Postanowiono urządzać zebrania w soboty po pierwszym i po piętnastym każdego miesiąca po nieszporach. Zebrań takich było dopiero dwa. W tym krótkim jednak czasie zdołano już rozdać 42 zł. bonami do sklepu Spółdzielniczego „Marki“, na produkty spożywcze, 18 zł. doraźnej zapomogi. Urządzono gwiazdkę dla dzieci za 201 zł. Rozdano stu piętnastu dzieciom porcje: po kilo chleba, strucel i pół kilo kiełbasy.
Doprowadzono do ślubu jedno biedne „dzikie” małżeństwo urządzono jeden chrzest dla biednego dziecka, co razem kosztowało 12 zł. Trudno tu wyliczyć, co zrobili poszczególni członkowie Oddziału Caritas, niosąc pomoc biednym w naturze, ale przedewszystkiem muszę tu podziękować Siostrze Przełożonej Schroniska „Jutrzenka”, dzięki której była urządzona gwiazdka dla dzieci. Bóg zapłać służbie tegoż Schroniska, która złożyła 30 zł. Bóg zapłać pp. Leszczyńskiej i Antoszczukowej za chleb, Stowarzyszeniu Kobiet „Przezorność”, pani Grędzickiej, pani Borkowskiej i wszystkim ofiarodawcom. Bóg Wam stokroć zapłaci, bo co czynicie biednym, On poczyta to jakobyście Jemu czynili. A biednych wzywam tu do modlitwy za swoich dobrodziejów.
Dodać jeszcze należy, że nasz Oddział parafjalny Caritas został już zarejestrowany w Związku Warszawskim i opłacona składka 25 zł. za 1932 r. Zarząd zaś naszego oddziału tworzą młodzi dzielni pp. Bolesław Pietrzyk, przewodniczący Paweł Antoszuk, sekretarz i Antoni Gordon skarbnik. Kwesta przed kościołem na biednych dała dn. 6 XII 17 zł., a dn. 20 XII 3,27 gr.
Rodzin biednych mamy zarejestrowanych 125 lecz nie wszystkie jeszcze zostały sprawdzone.
Ogółem wydano już 303,70 gr. Oto czyn katolicki.

ks. T. Jesionowski


Opracowanie: Antoni Widomski

Wiadomości Parafji Św. Izydora w Markach, R.1, Nr 3, Grudzień 1931

Deklaracja Dostępności

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa