Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Struga-Wenecja. Zabawa 1914-07-05

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2019-09-23, 12:00
data powiązana:1914-07-05
tagi:Pod zaborami
Wycinki prasowe-Struga
Wenecja w Strudze

Informacja z Kuriera Warszawskiego 6 lipca 1914 roku o zabawie i przedstawieniu teatralnym w Strudze w parku Wenecja.

Zabawa w Strudze
Pierwsza zabawa letnia Tow. miłośników Strugi i Pustelnika odbyła się wczoraj w parku Wenecja w Strudze.
Z powodu wielkiej burzy, jaka przeszła o godzinie 3-ej nad okolica, program zabawy uledz musiał małej zmianie, bo z konieczności zaszła potrzeba opuszczenia gier towarzyskich pod gołem niebem.
O godz 5-ej rozpoczęto przedstawienie teatralne komedyjką "Owoc zakazany", a następnie część wokalno-deklamacyjną wypełnił śpiew p. K. Cichaczówny i monologi pp.: H. Żerdzickiej, Daszewskich, S. Batogowskiego, W. Sirmela i J. Sienkiewicza, członków Tow. teatr. warsz. im. Bogusławskiego.
Wykonawców nagrodzono rzęsistemi oklaskami, których nie szczędzono i orkiestrze, przygrywajacej podczas zabawy w parku, za artystyczne wykonanie kilku utworów. Po okrążeniu wyspy przez sto par gości w takt poloneza i przejażdżkach na łodziach po kanale, uczestnicy przeszli na salę balową, aby ochoczo puścić się w wir tańca, gdy park oświetlały piękne fajerwerki i ognie bengalskie.
Rozbawionych gości i gospodarzy zabawy spotkała jednak niemiła niespodzianka, bo zarząd kolejki, jakoby pragnący wspólnie z zarządem Towarzystwa miłośników Strugi pracować nad rozwojem tej miejscowości, z niewytłumaczonej przyczyny zawiadomił w najlepsze rozbawionych gości, że nie wyśle pociągu spacerowego ze Strugi do Warszawy po 11-ej.
Zabawę więc przerwać musiano o dwie godziny wcześniej, czyli zaledwie w połowie, co niemiłe zrobiło wrazenie i żal słuszny do zarządu kolejki, tak jaskrawie udaremniajacej celową pracę Tow. miłosników Strugi.

Antoni Widomski

Źródło: Kurjer Warszawski. R. 94, 1914, nr 184

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa