Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Tablice w kościele w parafii św. Izydora

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2016-04-01, 08:00
tagi:AK Rejon II Celków - Marki
Miejsca Pamięci Narodowej

W kościele św. Izydora znajdują się tablice poświęcone pamięci żołnierzy walczących na terenie Marek z hitlerowskim okupantem.
W 1969 r. wykonano według projektu Romana Grabowskiego tablicę z czerwonego marmuru, wmurowano w warunkach niemalże konspiracyjnych w ścianę kościoła. Warto tu zacytować autora projektu:

Pomysł ufundowania tablicy -pomnika upamiętniającej walkę przeciwko okupantowi niemieckiemu, zrodził się na spotkaniu w 23 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przy pomniku poległych żołnierzy AK VII Obwodu „Obroża”, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Po tygodniu zawiązał się Komitet Budowy; w skład którego weszli: dr Sergiusz Hornowski, Albin Furczak, Alfred Wojnarowski i Roman Grabowski. W późniejszym terminie dokooptowano Stanisława Bredę. Zadanie wówczas nie było łatwe, gdyż władze lokalne przestrzegały odgórnych wytycznych, utrudniających stawianie pomników upamiętniających walki żołnierzy AK. Na spotkaniu z ks. proboszczem Kniołkiem padła propozycja umieszczenia tablicy w lewej nawie kościoła. Po przedłożeniu szkiców w Kurii Biskupiej w Warszawie zapadła decyzja akceptująca wmurowanie tablicy. Prace kamieniarskie wykonywano w warunkach prawie konspiracyjnych, podobnie jak i przewiezienie wykonanej tablicy z warsztatu kamieniarskiego na Powązkach do Marek. Pomocy udzielił Komendant Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, w którym pracowałem. Otrzymałem samochód nysa, w którym za zaplombowaną przegrodą umieszczono tablicę. W pozostałej części pojazdu jechało 4 żołnierzy i oficer ze specjalną przepustką, że wiezie ładunek specjalny z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Wmurowanie tablicy nastąpiło na parę dni przed jej odsłonięciem w dniu 16 listopada 1969 r. Odsłonięcia tablicy dokonali: Jadwiga Turska i Marian Leszczyński. Po odsłonięciu tablicy prokuratura wojewódzka wdrożyła postępowanie karne, zakończone jednak umorzeniem sprawy.

Zbigniew PACIOREK:
Marki: dzieje, tradycja, kultura
Marki, Urząd Miasta Marki, 2004

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa