Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Żołnierze Armii Krajowej w Markach

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2019-06-12, 16:22
data powiązana:1944-08-01
tagi:II Wojna Światowa
AK Rejon II Celków - Marki

W tym roku, 30 lipca minie 75 lat od chwili, kiedy ruszyli na szlak bojowy w ramach akcji Burza żołnierze Armii Krajowej II Rejonu „Celków” VII Obwodu „Obroża”. Ich nazwiska i używane pseudonimy upamiętnione zostały na marmurowych tablicach umieszczonych przy wejściu do kaplicy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Markach przy ulicy Ząbkowskiej 54B. Na trzech tablicach wyryte zostały 472 nazwiska, imiona i pseudonimy żołnierzy AK II Rejonu. Lista opracowana została przez Koło Nr 2 "Celków" Okręgu Warszawa-Powiat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Tablice poświęcone zostały 1 września przez księdza prałata Henryka Drożdza, proboszcza parafii św. Izydora w Markach, po mszy w intencji poległych i żyjących uczestników II Wojny Światowej.
Warto odwiedzić to miejsce, poszukać nazwisk swoich bliskich. Warto uzupełnić brakujące informacje.

Żołnierze Armii Krajowej VII Obwodu „Obroża” II Rejonu „Celków”

Janina Adanus ps. „Jana”
Józef Ambroziak ps. „Polak”
Helena Anderst ps. „Jesień”
Henryk Antczak ps. „Wil”
Jan Augustynak ps. „Robert”
Józef Balicki ps. „Ziuk”
Mieczysław Baliszewski ps. „Niedźwiedź”
Józef Barcikowski ps. „Szyszka”
Julian Baśkiewicz ps. „Zagłoba”
Zdzisław Baśkiewicz ps. „Lufiarz”
Tadeusz Ber
Maria Bielecka ps. „Czarna”
Wiesław Bielecki
Biernacki /inicjały S.P./
Wacław Bachnio ps. „Znicz”
Walerian Bogusławski ps. „Romuald”
Witold Bonisławski ps. „Gryf”
Bolesław Borecki ps. „Orda”
Leon Borkowski
Tadeusz Borkowski ps. „Lis”
Włodzimierz Borkowski ps. „Lis”
Aleksander Borowy
Jan Brauła ps. „Jan”
Stanisław Breda ps. „Niedźwiedź”
Eugeniusz Broma ps. „Wir-wit”
Irena Broma ps. „Julia”
Tadeusz Broma ps. „Twardy”
Leszek Bucikowski ps. „Lux”
Ryszard Bukowski ps. „Lin”
Chackiewicz
Marian Chudzik
Ryszard Chudzik ps. „ Stroka”
Janusz Chyczewski ps. „ Czarny” „Bażant”
Władysław Chyczewski ps. „ Spawacz” „Janosik”
Jan Ciećkiewicz ps. „ Jeleń”
Irena Borkowska
Józef Ciećkiewicz ps. „Jur”
Mieczysław Cieniewski
Alicja Ciepiel
Zygmunt Cisowski ps. „Warta”
Henryk Cybulski ps. „Sokół”
Stanisław Cybulski ps. „Czarny”
Stanisława Cynarska
Tadeusz Cynarski ps. „Szczęśliwy”
Maria Czarnecka ps. „Myszka”
Kazimierz Czarnecki ps. „ Brzoza”
Helena Dąbrowskia ps. „Mała”
Stanisław Dąbrowski ps. „Wiktor”
Tadeusz Dąbrowski
Jan Dłutowski ps. „Dzik”
Henryk Dobak ps. „Olszański”
Jerzy Dobrogost ps. „ Gozdawa”
Janina Dolewska ps. „Sarna”
Jerzy Dolewski ps. „Dan”
Ryszard Dolewski ps. „Czarny”
Zofia Dudzińska
Leon Dudziński ps. „Leon”
Marian Dudziński ps. „Piec”
Dużyński
Tadusz Dworski ps. „Bandżo”
Stanisław Dybalski ps. „Pingwin”
Dyrda Jaworska ps. „Halina”
Stanisław Dzierża ps. „Andrzej”
Tadeusz Dzwonkowski ps. „Mały”
Jan Fabisiak ps. „Bolek”
Franciszek Janusz
Fryderyk Frybes
Albin Furczak ps. „Alf”
Maria Furczak ps. „Nasturcja”
Kazimierz Furman
Kazimierz Gajda
Stanisław Gajek
Zdzisław Gałązka ps. „ Bicz”
Mieczysław Gałecki
Garbiec
Gasparski ps. „ Nord”
Gębicki
Henryk Gębicz
Kazimierz Gierduszewski ps. „ Siwy”
Bogdan Glaser ps. „ ZZ”
Hanna Glaser ps. „ Ita”
Olgierd Glaser ps. „ Łabędź”
Franciszek Głażewski ps. „ Franio”
Wiktor Główka
Tadeusz Golec
Feliks Goliński ps. „ Jastrząb”
Mieczysław Gołębiowski ps. „ Blondyn”
Zofia Gościniak ps. „Zośka”
Stanisław Gościniak ps. „Tur”
Wacław Goździk ps. „Wierzba”
Kazimierz Grabanowski ps. „Wędrowny”
Grabiec
Aleksander Grabowski
Czesław Grabowski ps. „Król”
Roman Grabowski ps. „Dziadek”
Stanisław Grabowski ps. „Staś”
Bolesław Graf ps. „Sław”
Zygmunt Grzepkowski
Ryszard Grochowski ps. „Sęp”
Zbigniew „Grom”
Jadwiga Gronowska ps. „Sarenka”
Roman Grotowski
Czesław Grzegorzewski
Władysław Grzegorzewski
Zygmunt Grzepkowski
Jan Grudziński
Andrzej Hentszel ps. „ Skała”
Wojciech Hibner
Henryk Holstrop ps. „ Zielony” , „Żbik”, „Młot”
Jan Holstrop ps. „ Dąb”
Sergiusz Hornowski ps. „Adam”
Jadwiga Jabłońska ps. „Biruta”
Roman Jabłoński ps. „Kruk”
Zygmunt Jakowski ps. „Ryś”
Benedykt Jakubowski
Jan Janczak ps. „Sosna’
Michał Jankowski ps. „Brytal”
Helena Jaczyńska ps. „Mimoza”
Edward Jarosz ps. „Strzała”
Ryszard Jasiński ps. „Ryś”
Zdzisław Jasiński
Irena Jaskólska ps. „Ruta”
Jan Jastrzębski ps. „Czujny”
Jan Jatowt ps. „ Pstrąg”
Aleksander Jaworek ps. „Szczupak”
Leopold Jesionowicz
Maria Jesionowska ps. „Elżbieta”
Teodor Jesionowski
Jan Jezierski
Mieczysław Jezierski
Wacław Jezierski
Jeziórski
Aniela Jędrzejewska ps. „Pakuła”
Franciszek Jędrzejewski ps. „Rdzawik”
Ryszard Jędrzejewski ps. „Znój”, „Ryś”
Zdzisław Jędrzejewski ps. „ Jur”
Edward Jędrzejewski
Jan Jurecki ps. „Broda”
Mieczysław Jusiński ps. „ Zając”
Stanisław Jusiński ps. „ Topór”
Teodor Jusiński
Teofil Jusiński ps. „Lew”
Tadeusz Kacprzak ps. „Bajonek”
Henryk Kaczorowski ps. „ Lufa”
Andrzej Kaczmarek ps. ‘Nałęcz”
Lucyna Kaim ps. „ Jadzia”
Wacław Kaim
Krystyna Kalinowska
Henryk Kalinowski
Jerzy Kalisiak ps. „ As”
Włodzimierz Kamiński ps. „ Walter”
Kazimierz Kapica ps. „ Ślązak”
Marian Kapuściński
Józef Karwowski ps. „Skrzynia”
Alicja Kaszur ps. „Alka”
Władysław Katner
Stanisław Kęszczyk ps. „ Kruk II”
Kazimierz Kiełek ps. „Krok”
Ryszard Kiełek
Czesław Kichner ps. „Figa”
Stanisław Klimecki ps. „Mors”
Franciszek Kmita
Tadeusz Knaf ps. „Góral”
Józef Kołbuj
Natalia Kołbuk
Jan Kołecki ps. „Kok”
Zdzisław Kołodziejczyk ps. „Jar”
Józef Komosiński
Włodzimierz Konikowski ps. „Vis”
Władysław Kopka ps. „Kruk”
Artur Korbel ps. „Orzeł”
Jerzy Kossakowski
Zdzisław Kossakowski ps. „Grom”
Kostrzewa ps. „Gaj”
Irena Kostrzewska ps. „Orchidea”
Andrzej Koterwa
Mieczysław Kowalczyk ps. „Mietek”
Ryszard Kowalczyk ps. „Szary”
Stanisław Kowalczyk ps. „Wróbel”
Szczepan Kowalczyk
Helena Kowalska ps. „ Irena”
Janina Kowalska-Ostrowska ps. „Mirka”
Aleksander Kowalski ps. „Marzec”
Henryk Kowalski
Mieczysław Kowalski ps. „Feliks”
Kazimierz Koza ps. „ Ładny”
Mieczysław Kozakiewicz
Edward Kozłowski ps. „Bryś”
Zbigniew Krajewski
Alina Krasnodębska ps. „Zula”
Jan Krauze
Józef Kronenberg ps. „Marian”
Czesław Kryśkiewicz
Teofil Kryśkiewicz
Wojciech Krzyżanowski
Czesław Kubik ps. „Drucik”
Jerzy Kubicki
Jerzy Kucharczyk ps. „Bambus”
Halina Kucharczyk ps. „Hanka”
Antoni Kujawski
Zofia Kukier ps. „Jarzębina”
Tadeusz Kurpik ps. „Czerwony”
Maksymilian Kurpisz
Józef Kuźma ps. „Las”
Jadwiga Lasocka ps. „Jagoda”
Jerzy Lasocki ps. „Piorun”
Piotr Lasocki
Jan Leszczyński ps. „Cietrzew”
Marian Leszczyński ps. „Sokół”
Wacław Leszczyński
Władysław Leszczyński
Edward Lewandowski
Kazimierz Lipa ps. „Wilczur”
Wanda Lipa ps. „Wanda”
Janina Lipska ps. „Nina”
Marian Lipski ps. „ Żak”
Walery Lipski
Edward Lisicki
Jan Litwinek ps. „Staś”
Ludomir Łękawski ps. „Zagłoba”
Tadeusz Łękawski ps. „Ponury”
Wincenty Łękawski ps. „Wilk”
Lucjan Łuniewski ps. „Wrona”
Stanisław Maciejewski ps. „Róg”
Adam Madej ps. „Łopata’
Antonina Majchrzak ps. „Bogda”
Zygmunt Malicki ps. „Eituś”
Aleksander Malinowski
Stanisław Malinowski ps. „Marek”
Leszek Małecki ps. „Zbrojny”
Halina Mańk
Ludwik Mańk
Stefania Mańk
Władysław Martens ps. „Masłwa”
Julianna Martyniak ps. „Czajka”
Stanisław Martyniak ps. „Szymon”
Marian Marchewka
Stanisław Matuszewski ps. „Lis”
Stefan Mazurczak ps. „Czołg”
Janusz Mazurkiewicz ps. „Bezmian”
Stefan Mąkolski ps. „Lew”
Marian Michalski
Władysław Michniewicz ps. „Tarzan”
Jan Miechowicz
Tadeusz Mikiel ps. „Colt”
Zygmunt Miklaszewski ps. „Stach”
Feliks Mikulski ps. „Boguś”
Ryszard Milewski
Stanisław Miller ps. „Spokojny”
Wojciech Miller ps. „Ryś”
Władysław Młynarski
Franciszek Molak
Roman Mańk
Stanisław Małecki
Władysław Moss ps. „Samuraj”
Tadeusz Mościbrodzki ps. „Zdziebko”
Jadwiga Mrozińska ps. „Zorza”
Zygmunt Mroziński ps. „Żbik”
Zenon Mroziński
Władysław Musiał
Zdzisław Myszkowski ps. „Mariusz”
Antoni Nawrocki ps. „Tarzan”
Bolesław Nawrocki ps. „Tarzan”
Henryk Nawrocki ps. „Młot”
Tadeusz Nawrocki ps. „Młot”
Henryk Nazarczenko ps. „Podhalańczyk”
Wacław Nazarczenko ps. „Wilk”
Zygmunt Nazarczenko ps. „Zbyszek”
Mieczysław Niwiński ps. „Palant”
Józef Nocny ps. „Szczerba”
Stanisław Nowaczyński
Feliks Ochman
Teofila Ofierska ps. „Wiera”
Zdzisław Ofierski
Henryk Okińczyc ps. „Bil”
Edward Olczak ps. „Olgierd”
Stanisław Oleksiak
Robert Oleszkiewicz
Zygmunt Onisk ps. „Zygmunt”
Tadeusz Oniszk ps. „Jałowiec”
Wacław Opęchowski
Bolesław Orzechowski
Marian Osiecki
Roman Osiecki
Wiktor Ostrowski-Lubliner ps. „Kuszel”
Stanisław Ostrych
Antonina Owadowicz ps. „Emma”
Helena Pacholczak ps. Halina”
Zygmunt Paciorek ps. „Żubr”
Pakuła Henryk ps. „Pąk”
Ryszard Pałka ps. „ Tyś”
Krystyna Pastewko ps. „Krystyna”
Stanisław Pastewko ps. „Góral”
Tadeusz Pawłowski
Władysław Pazio ps. „Kołek”
Halina Pagowska ps. „Zadziora”
Henryk Pagowski ps. „Mandaryn”
Józef Pelc
Józef Pepłoński
Mieczysław Pepłoński
Jan Penzioł ps. „Motor”
Mieczysław Deszczyński ps. „Marek”
Antoni Pieńkowski ps. „Kiełcz”
Jan Pieścik
Pietrzyk
Edward Piórkowski ps. „Adaś”
Piwko Wiesław ps. „Natan”
Płoski
Andrzej Płoszaj
Stefan Polakowski
Kazimierz Politowski ps. „Grom”
Irena Pował ps. „Zosia”
Witold Przybyszewski
Antoni Przygoda
Marian Przygoda ps. „Jastrząb”
Irena Puternicka
Irena Pytel ps. „Wrzos”
Jerzy Pytel ps. „Orlicz”
Stanisław Pyrz ps. „Mocny”
Marianna Reszeć
Ignacy Reutt
Jerzy Reutt ps. „Orzeł”
Stanisław Roguski
Józef Roguski ps. „Kos”
Stefan Roguski ps. „Wicek”
Zygmunt Roguski ps. „Kajtek”
Zdzisław Ruciński ps. „Miś”
Tadeusz Rudzki ps. „Dąb”
Zygmunt Rychowski ps. „Rudy”
Remigiusz Rymszewicz ps. „Rubin”
Stanisław Rżewski ps. „Sęp”
Zygmunt Rżewski ps. „Szatan”
Władysław Sasin ps. „Władzio”, „Chrabąszcz”
Zdzisław Sasin
Sawicki
Marian Sidorowicz ps. „Żbik”, „Rysiek”
Józef Sieja ps. „Stróż”
Jan Sielicki ps. „Smyk”
Aleksander Sienkiewicz ps. „Wrzos”
Czesław Sienkiewicz ps. „Młot”
Wiesław Sienkowski ps. „Wicher”
Halina Siennicka ps. „Podopieczna”
Ryszard Siennicki ps. „Ryś”
Władysław Skibowski
Henryk Skorupski ps. „Dąb”
Stanisław Skorupski ps. „Sęp”
Genowefa Skowrońska ps. „Róża”
Edward Skowroński
Jan Skowroński
Marian Skowroński
Władysław Skowroński ps. „Szczygieł”
Jan Skromny ps. „Brzoza”
Zdzisław Skrzypiński ps. „Baran”
Bogusław Sobczak ps. „Orzeł”
Wanda Sobczyńska
Zofia Sobczyńska
Zenon Sobkowiak
Sokolnicki
Karol Sokołowski ps. „Wiktor”
Zdzisław Sokulski ps. „Sokół”
Eugenia Sosnowska ps. „Iga”
Kazimierz Sosnowski ps. „Zemsta”
Stanisław Sosnowski ps. „Żwir”
Tadeusz Stachowicz ps. „Tom”
Marian Starczewski
Franciszek Stefaniak ps. „Słoń”
Maciej Stępień
Janusz Stępniewski ps. „Kwadrat”
Wacław Struś ps. „Hak”
Leszek Struś
Halina Suchocka
Tadeusz Suchocki
Henryk Suski ps. „Suchy”
Stanisław Sybura ps. „Kuna”
Franciszek Szczepańczyk ps. „Machanik”
Stanisław Szczepańczyk ps. „Wilk”
Zygmunt Szczepańczyk ps. „Marian”
Zbigniew Szczepański ps. „Chwat”
Mieczysław Szczurowski ps. „Czarny”
Stanisław Szewczyk
Edward Szumilas
Stefan Stefaniak
Bolesław Szukała
Antoni Szydłowski ps. „Kominiarz”
Eugeniusz Szydłowski
Helena Szymańska ps. „Lena”
Leon Szymański ps. „Kula”
Jan Ślusarczyk
Julia Taliszewska ps. „ Marta”
Mieczysław Tankiewicz
Janusz Tarnawski ps. „Strzała”
Jerzy Tarnawski ps. „Mariusz”
Zygmunt Tomczak s. „Mizerny”
Kazimiera Trabczyńska ps. „Cicha”
Bogdan Trabczyński ps. ‘Pi”
Teofil Trębiński ps. „Teo”
Tadeusz Trzciński ps. „Kartel”
Halina Tulińska ps. „Halka”
Ludwik Tuliński ps. „Stanisław”
Zdzisław Tuliński
Stanisława Turek ps. „Janeczka”
Jadwiga Turska ps. „Katarzyna”
Eugeniusz Twardowski
Marian Tymiński ps. „Krąg”
Janina Tyraj ps. „Szprotka”
Zdzisław Tyraj
Ludwik Uchman
Kazimierz Uchman
Wacław Wachowicz ps. „Mały”
Zygmunt Walicki ps.”Wituś”
Fryderyk Wandel ps. „Rodak”
Stanisław Wasikowski ps. „Jastrząb”
Mieczysław Waś ps. „Karol”
Ryszard Waś ps. „Narcyz”
Czesław Wełna
Edward Wełna
Eugeniusz Wiechetek
Tadeusz Więch
Władysław Wilusz
Jan Wimer ps. „Czesław”
Antoni Wisz
Bronisław Włodarczyk ps. „Feluś”
Edmund Włodarczyk ps. „Głowacz”
Stanisław Wojcieszek ps. „Sztama”
Edward Wojda ps. „Dąb”
Jan Wojda
Józef Wojda
Ryszard Wojda ps. „Ryś”
Alfred Wojnarowski ps. „Mieczyk”
Jan Wrotek ps. „Pogaj”
Stanisław Wrotek ps. „Trójkąt”
N.N. ps. „Wrzos”
Marian Wysocki
Wyszyński
Zbigniew Wytrykowski ps. „Jur”
N.N. ps. „Wyżeł”
Stefan Zarębski ps. „Józef”
Zygmunt Zarębski ps. „Piotrowicz”
Aleksander Zawada ps. „Topór”
Krystyna Zawadka
Jerzy Zasłona ps. „Dąb”
Olimpia Zielińska ps. „Krystyna”
Zdzisław Zieliński ps. „Mietek”
Eugenia Ziółkowska ps. „Jedyna”
Józef Ziółkowski ps. „Ziutek”
Stefan Ziółkowski ps. „Funio”
Kazimierz Zybert ps. „As”
Żaboklicki
Jerzy Żurowski ps. „Gruby”
Władysław Żylak ps. „Akski"

Antoni Widomski 

Lista opracowana przez Koło Nr 2 "Celków" Okręgu Warszawa-Powiat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.   

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa