Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Echa strajkowe - 1905

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2019-06-05, 09:20
data powiązana:1905-08-14
tagi:Pod zaborami
Wycinki prasowe-Marki | Wycinki prasowe-Pustelnik

Rok 1905 zapisał się w Królestwie Polskim jako rok rewolucji. Spontaniczne strajki i walki trwały w polskich ośrodkach przemysłowych oraz na wsi od 1905 do 1907. Kurier Warszawski z 14 sierpnia 1905 roku, pisząc o strajkach w Warszawie, wspomniał o Markach i Pustelniku. Poniżej fragment z obszernej notatki prasowej, zatytułowanej "Echa strajkowe", dotyczący Marek i Pustelnika.

Strajk cegielni nie jest ogólny, lecz dotyka jedynie cegielni, położonych na lewym brzegu Wisły, obejmując ze znaczniejszych zakładów cegielnie gołkowskie p. Józefa Banerfeinda, Marki grójeckie, cegielnie w Jelonkach, cegielnie między Piasecznem a Górą Kalwarią, cegielnie na Czystem i na Woli, słowem ta cała strona Wisły nie pracuje.
Natomiast robota idzie trybem normalnym na prawym brzegu praskim w Kawenczynie u p. Kazimierza Granzowa, w Pustelniku, w Markach u p. Halbera, w Ząbkach, w Czaplowiźnie, a to dlatego, że trzy tygodnie temu robotnicy wyrazili tam chęć zmiany warunków, na co zarządy natychmiast przystały, lub też uczyniły taki układ, który albo wcale nie sprowadził przerwy, lub też na bardzo krótko.
W Kawenczynie, u p. Granzowa, nawet nie było mowy o zmianie warunków, normalny zaś tryb czynności fabryki nie ustawał ani na chwilę.

Antoni Widomski

Kurjer Warszawski. R. 85, 1905, nr 223

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa