Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Stefan Paweł Rowecki "Grot" w Pustelniku - 1939

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2019-04-03, 20:14
data powiązana:1934-01-26
tagi:XX-lecie międzywojenne
Publikacje o Markach

W okresie międzywojennym wybitni żołnierze, którzy zasłużyli się Rzeczypospolitej Polskiej w odzyskaniu Niepodległości a także później działający dla wzmocnienia sił obronnych byli nagradzani nadziałem ziemi. Takich przypadków było wiele w całej Polsce.

Pułkownik Stefan Paweł Rowecki, za zasługi w budowie polskich sił zbrojnych i udział w walkach o Polskę w latach 1918-1920, otrzymał w 1939 roku posiadłość wraz z dworkiem w Pustelniku, w osadzie zwanej Zembelówka /obecnie Grunwaldzka 36/.
Dworek zbudował w 1890 roku Zembel. /brak bliższych danych/. Z nieznanych przyczyn po pierwszej wojnie światowej posiadłość została opuszczona.

Gen. Stefan Rowecki „Grot” przebywał tutaj z całą rodziną w ramach rekreacji. W 1990 r. córka Stefana Roweckiego, Irena Rowecka-Mielczarska, jako prawna spadkobierczyni tej posiadłości, przekazała notarialnie bezpłatnie część działki, małżeństwu Danucie i Sylwestrowi Janickim, w zamian za utrzymanie i „dożywocie”. Tutaj mieszkając spisywała swoje pamiętniki o ojcu. Zmarła 11 lutego 2002 r. w szpitalu w Otwocku i jest pochowana na cmentarzu powązkowskim w grobie rodzinnym męża.
W Australii żyje jedyny wnuk generała, też Stefan. Janiccy zgodnie z ostatnią wolą zmarłej przekazali bogate archiwum po generale Roweckim w części do klasztoru Na Jasnej Górze w Częstochowie a w większej części do Instytutu-Muzeum 55 pp im. Stefana Roweckiego „Grota” w Lesznie Wielkopolskim.

Antoni Widomski

Źródło: Czesław Brodzicki, Rzymsko-katolicy, ewangelicy oraz Żydzi w tworzeniu społeczeństwa Marek koło Warszawy, Warszawa 2003

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa