Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Kursy gospodarstwa domowego - Struga 1916

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2019-03-19, 18:28
data powiązana:1916-04-07
tagi:Pod zaborami
Wycinki prasowe-Struga

Czarna Struga znana była z zorganizowanych kursów a właściwie szkoły o charakterze zawodowym.

Kursa gospodarstwa domowego
"Przybywa nam szkoła nowego typu, zastosowana do obecnych potrzeb, mianowicie „Kursa żeńskie dwuletnie ogrodnictwa, gospodarstwa domowego i handlu” które otwierają właściciele kursów handlowych pp. Stefanostwo Rogulscy w Czarnej Strudze pod Warszawą. W organizacji nowej uczelni biorą udział: p. Piotr Hoser, wiceprezes Tow. ogrodniczego; dyr. Stefan Woyzbun; dr. Wanda Daszewska, kierowniczka kursów naukowych Związku katolickiego kobiet polskich; p. Emilja Czeczottówna, b. słuchaczka belgijskiej szkoły gospodarstwa domowego w Vavre Notre Dame, przełożona szkoły gospodarczej w Warszawie; p. Lucyna Rogolińska, b. wychowanica szkoły hodowlanej p. Ignacowej Paderewskiej w Szwajcarji oraz profesorowie kursów handlowych.
Prócz kształcenia w odpowiednich zawodach kursa w Cz. Strudze uzupełniać będą wiedzę ogólną swych wychowanic i bez uproszczeń do wyczerpania w ciągu 2 lat swego obszernego programu, przygotowywać je będą bądź do dalszych studiów w pewnym wyłącznym kierunku, bądź i przede wszystkiem do życia praktycznego i jego obowiązków.
Nader ważną jest okoliczność, że kursa znajdować się będą na wsi, w malowniczo położonej, suchej i zdrowej miejscowości, gdzie nauka odbywać się może w warunkach o wiele pomyślniejszych, niż w mieście, tak pod względem hygjenicznym, jak i moralnym.
Aby czas nauki i koszta jej możliwie ograniczyć, zamknięto całkowity program szkoły w okresie tylko dwuletnim z takiem jednak wyzyskaniem czasu, żeby słuchaczki odniosły rzeczywistą z pobytu na kursach korzyść. Wakacji letnich nie będzie, przeznaczone są one bowiem na zajęcia ogrodniczo praktyczne, gospodarstwo domowe (prócz godzin w ciągu całego roku), wycieczki do wzorowych ogrodów gospodarstw itp.
Na kurs pierwszoroczny przyjmowane są słuchaczki, mające przynajmniej 16 lat i wykształcenie 4-klasowe szkoły średniej, pożądany jest jednak poziom przygotowania wyższy. Osoby nieposiadające świadectwa szkolnego, składają odpowiedni egzamin.
Wykładane będą następujące przedmioty:
1) Ogrodnictwo: niezbędne wiadomości z nauk przyrodniczych dla uczących się ogrodnictwa, sadownictwa ozdobnego, rośliny lekarskie, zużytkowanie owoców i jarzyn, pszczelnictwo.
2) Gospodarstwo domowe: porządki domowe, pranie prasowanie, reparacja bielizny, odzieży itp., kuchnia, spiżarnia, mleczarstwo, chów trzody chlewnej, królików i drobiu.
3) Handel: buchalterja, zajęcia kantorowe praktyczne, handlowość (nauka o handlu), arytmetyka handlowa, korespondencja handlowa w językach: polskim, niemieckim i rosyjskim, towaroznawstwo, geografja handlowa, sklep współdzielczy słuchaczek.
4) Przedmioty ogólno kształcące: religja, prawoznawstwo, ekonomia polityczna, mineralogja, botanika, zoologia, fizyka, chemja, hygjema i pielęgnowanie chorych, wiadomości z pedagogiki (z praktyką w miejscowej szkółce ludowej założycieli), rysunki, kaligrafja, język niemiecki.
5) Przedmioty nieobowiązkowe: stenografja, pisanie na maszynach, język francuski i angielski oraz korespondencja handlowa w tychże językach, muzyka, śpiew.

Antoni Widomski
Aktualizacja: 2020-09-20

Kurjer Warszawski. R. 96, 1916, nr 98, 7 kwietnia 1916 r.;
Kurjer Warszawski. R. 96, 1916, nr 103, 12 kwietnia 1916 r.

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa