Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Jak żyć w Pustelniku? - 1919

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2019-03-03, 14:07
data powiązana:1919-06-14
tagi:XX-lecie międzywojenne
Wycinki prasowe-Pustelnik

„Jak żyć w Pustelniku?
Z takiem pytaniem zwracają się do nas mieszkańcy Pustelnika, miejscowości podmiejskiej, położonej między Markami a Strugą. Warunki egzystencji mieszkańców tej miejscowości są istotnie rozpaczliwe.
Więc np. za pośrednictwem kooperatywy robotniczej "Promień" w Pustelniku część miejscowych obywateli wpłaciła w pierwszych dniach maja 3.000 mk. do kasy powiatowej w Warszawie za wagon ziemniaków, których dotychczas nie otrzymała.
W poblizkim Radzyminie są co środa targi, gdzie możnaby nabyć ziemniaków po 85 mk. za korzec, tymczasem władze miejscowe nie pozwalają wywieźć nawet 20 funtów ziemniaków, nie pozwalają też przewieźć ani źdźbła kaszy lub chleba.
Mieszkańcy Pustelnika twierdzą, że władze powiatowe wraz z ministerjum aprowizacji chcą ich skazać na śmierć głodową, zwłaszcza że i innych produktów kontygentowych nie mogą się oni doczekać.
Kartek na chleb i cukier do tej pory ludność nie otrzymała za maj. Za styczeń np. wydano mąkę zamiast chleba dopiero w kwietniu, za luty i marzec nie wydano nawet kartek.
Może jednak władze powiatowe pomyślą o losie mieszkańców Pustelnika, którzy poczynają wołać już o ratunek od śmierci głodowej?"

W notatce prasowej zwraca uwagę istnienie kooperatywy robotniczej „Promień. Jest to kolejna biała plama naszej historii która czeka na wyjaśnienie.

Mieszkańcy Pustelnika nie pozostawali bezczynni. W dniu 12 sierpnia wójt gminy przekazał informację, że Powiatowy Urząd Aprowizacyjny anuluje karty żywnościowe na mąkę i cukier za miesiąc lipiec anuluje. Kilka dni później, 18 sierpnia L.V.Jacques ; F. Mikulski; Kazimiera Kuklińska; Br. Morawska; Edmund Sokolski; Jan Sokołowski; J. Grabowski złożyli pismo interwencyjne do ministra Aprowizacji.

Więcej: Protest mieszkańcow Pustelnika i Marek -1919

Antoni Widomski

Kurjer Warszawski. R. 99, 1919, nr 162, wydanie poranne, 14 czerwca 1919

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa