Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Markach-Strudze

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2016-04-01, 08:00
data powiązana:1928-??-??
tagi:Parafia p.w. św. Andrzeja Boboli
Miejsca Pamięci Narodowej

Zbudowany w latach 1928-1931 według projektu Feliksa Michalskiego.

We wnętrzu świątyni znajdują się zaprojektowane przez prof. Wincentego Kućmę, a wykonane przez Antoniego Oremusa z Krakowa ołtarze Matki Boskiej Fatimskiej i św. Andrzeja Boboli.

Prof. Kućma jest też autorem projektu ambony, marmurowego lichtarza oraz pancernego tabernakulum. Ostateczny kształt architektoniczny uzyskał w latach osiemdziesiątych kiedy to dobudowano do niego dwie nawy boczne, umiejętnie wkomponowane w bryłę kościoła.

Naprzeciwko tej świątyni po drugiej stronie al. J. Piłsudskiego znajdowała się zburzona w końcu łat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, neobarokowa, jednopiętrowa willa zbudowana ok. 1923 r. należąca do Zgromadzenia Michalitów Figura św. Michała Archanioła jest dziełem Mieczysława Stobierskiego.

W oknach świątyni znajdują się witraże według projektu Stanisława Jakubczyka, a podłogę świątyni pokrywa marmurowa posadzka. Tuż przy ołtarzu św. Andrzeja Boboli zwraca uwagę marmurowo-miedziana chrzcielnica. W końcu 2002 r. wokół kościoła wykonano drogę krzyżową.

Wiernych na nabożeństwa i modlitwę nawołują umieszczone na kościelnej wieży trzy dzwony, wykonane w 1968 r. w ludwisarni w Węgrowie: „Maryja” o wadze 550 kg, „Andrzej Bobola” — 350 kg i „Michał Archanioł” — 200 kg.

Księgi parafialne prowadzone są od 1953 r.

Zbigniew PACIOREK:
Marki: dzieje, tradycja, kultura
Marki, Urząd Miasta Marki, 2004

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa