Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Rozruchy antyżydowskie w Markach - 1882

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2019-01-04, 22:52
data powiązana:1882-01-04
tagi:Pod zaborami
Wycinki prasowe-Marki

W wyniku paniki na pasterce w kościele św. Krzyża w Warszawie zginęło ponad 20 osób.
Tragedia w kościele św. Krzyża odbiła się szerokim echem w stolicy. Rozeszła się plotka, że wierni w parafii św. Krzyża zostali zaatakowani przez... Żydów. Jeszcze tego samego dnia po południu zaczęły się antyżydowskie rozruchy. Rozbijano sklepy i stragany żydowskich właścicieli.

Zamieszki trwały we wsi Sielce w gminie Mokotów, we wsi Wola w gminie Czyste, we wsiach Ochota, Koło, Pociecha, Raków, Szczęśliwice, Załuski, na Nowej Pradze na Szmulowiźnie.

Rozruchy nie ominęły Marek.
Gazeta Warszawska z 4 stycznia informowała:
" ... Katastrofa w Kościele św. Krzyża, która stała się punktem wyjscia dla zaburzeń ulicznych w Warszawie, znalazła takze pewien odgłos za murami miasta. ............ Rano we środę wyruszyła z Warszawy garść wichrzycieli i skierowała sie szosą radzymińską do odległej o 10 wiorst od Warszawy wsi Marki, z widocznym zamiarem podburzenia tamecznych mieszkańców przeciw Żydom. Skoro tylko w Warszawie otrzymano o tem wiadomość, niezwłocznie wysłano oddział kozaków do zagrozonej miejscowości; przybył tam także gubernator warszawski, baron Medem. Tłum złożony przeważnie z mieszkańców wsi Marki, spustoszywszy sklepy i mieszkania miejscowych Żydów, rozdzielił się na dwie bandy. Jedna skierowała się ku wsi Nadmie, a druga ku wsiom Grodziskowi i Białołęce. Z wysłanych w pogoń za nimi dwóch oddziałów kozaków, jeden przybył do wsi Nadma w chwili, kiedy napastnicy rozpoczynali burzyć mienie starozakonnych. Kozacy ujęli prawie całą bandę, złożoną z 41 ludzi i odstawili ich do Warszawy; toż samo zrobił drugi oddział wysłany z Marek do Grodziska i Białołęki. Na tem zakończyły się nieporządki w okolicach Warszawy .......... ".

Antoni Widomski

Źródło: Gazeta Warszawska. R. 109, 1882, nr 3

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa