Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Włamanie do kościoła w Markach - 1912 rok

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2018-11-23, 19:11
data powiązana:1912-05-12
tagi:Pod zaborami
Wycinki prasowe-Marki
Władysław Pilars
Fabryka Kas Ogniotrwałych "Grafit"

Dziennik Chicagoski z 15 maja 1912 roku w kolumnie Krótkie Nowiny z Polski zamiescił informację o włamaniu do kościoła parafialnego w Markach.

"W kościele parafialnym w Markach pod Warszawą niewykryci dotychczas złoczyńcy popełnili świętokradztwo. po wyłamaniu wielkich drzwi, dostali się do wnętrza świątyni, skradli kielich mszalny, z którego wysypali na podłogę komunikanty i rozrzucili je w nieładzie. Następnie usiłowali rozbić wmurowaną w ścianie szafę żelazną, w której mieszczą się cenniejsze aparaty kościelne. Szafa jednak oparła się ich usiłowaniom. Złoczyńcy weszli do kościoła przez okno. Wartość skradzionych przedmiotów wynosi około 200 rb."

Zwraca uwagę rozbieżność w opisie sposobu wejścia do kościoła w tej notatce. "po wyłamaniu wielkich drzwi, dostali się do wnętrza świątyni....Złoczyńcy weszli do kościoła przez okno."

Z notatki prasowej zamieszczonej w dniu 23 maja 1912 w tygodniku Wiarus z Minnesoty (także USA) wynika, że "Złoczyńcy wyszli z kościoła przez okno." 

 Nie jest to odosobniony przypadek błędnych treści w różnych notatkach prasowych.

Wzmiankowana w notatce szafa metalowa to w rzeczywistości skarbiec ogniotrwały ufundowany 25 listopada 1902 roku przez Władysława i Antoninę z Baronów Oer małżonków Pilars. Producentem skarbca była Fabryka kas ogniotrwałych  "Grafit" ze Strugi. Władysław Pilars był jej włascicielem.
 
Antoni Widomski

Źródło:
Dziennik Chicagoski, Volume 23, Number 116, 15 May 1912
Wiarus, Nr 21, 23 maja 1912  

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa