Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Marsz głodnych - Marki 1931

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2018-11-14, 17:14
data powiązana:1931-02-22
tagi:XX-lecie międzywojenne
Wycinki prasowe-Marki

W czasie wielkiego kryzysu gospodarczego lat 1929-1933 działająca nielegalnie Komunistyczna Partia Robotnicza Polski, wspierając strajki robotnicze organizowała manifestacje.
Jedną z nich był „marsz głodnych” zorganizowany w Markach w dniu 22 lutego 1931 roku. Podczas starcia z policją ciężko ranny został Czesław Bojanowski, sekretarz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran.
Wydarzenia w Markach upamiętniała tablica na budynku w którym mieściła się apteka. Tablica zaginęła po 1989 roku. Jest ona widoczna na posiadanych fotografiach z lat siedemdziesiątych. Odczytanie napisu z posiadanych fotografii nie jest możliwe.
Jak wynika z informacji, nadesłanej przez Jacka Szczepańskiego z Muzeum Historycznego w Legionowie, tablica odsłonięta została 23 lutego 1953 roku. Napis na tablicy brzmiał:
"Wieczna chwała wiernemu synowi narodu polskiego, bohaterowi polskiej młodzieży, członkowi Komunistycznego Związku Młodzieży BOJANOWSKIEMU CZESŁAWOWI poległemu w ciężkich zmaganiach klasy robotniczej z faszystowskim reżymem sanacji w 1931 roku"
W Pustelniku istniała ulica która nosiła imię Czesława Bojanowskiego. Zmiany nazwy dokonała Rada Miejska w Markach podejmując w dniu 13 listopada 1990 roku uchwałę w sprawie zmiany nazw ulic w Markach. Ulicy Czesława Bojanowskiego nadano imię Generała Władysława Andersa.

Antoni Widomski
Aktualizacja:2021-06-11

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa