Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Polska Organizacja Wojskowa - 1914

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2018-10-12, 07:59
data powiązana:1914-10-22
tagi:I Wojna Światowa
Polska Organizacja Wojskowa

Działalność w POW to nie tylko aktywność wojskowa. Wielu aktywnych członków organizacji to osoby oddane pracy na rzecz społeczeństwa lokalnego. Organizowali spółdzielnie, straże pożarne, koła młodzieżowe – byli lokalnymi liderami. Marki i Pustelnik należały do Regionu Radzymińskiego.
Organizacje POW składały się także z młodzieży należącej do Kół młodzieży i Straży Ogniowej. Pod przykrywką Straży Ogniowej prowadzono ćwiczenia w dzień i w nocy. Po wkroczeniu w sierpniu 1915 roku na nasz teren Niemcy zezwolili na powstawanie straży. Pozwoliło to na zakonspirowanie działalności POW.
POW przystąpiła w 1918 roku do rozbrajania wojsk niemieckich. Na terenie ziemi wołomińskiej oddziały konspiracyjne zajęły Wołomin, Radzymin, Marki, Zielonkę, Tłuszcz, Niegów, Jadów, Dobre. Uczestniczyły w zdobyciu stacji kolejowej w Łochowie i twierdzy w Zegrzu. Peowiacy wstępowali do odradzającego się wojska Polskiego. Członkowie z okolic Radzymina i Wołomina zasilili pułki legionowe. Brali aktywny udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
W 36 pułku piechoty walczył peowiak z Marek Wacław Chys. Pułk brał udział w boju pod Ossowem. W dniu 14 sierpnia został ciężko ranny.
W okresie II wojny światowej peowiacy wzięli udział w tworzeniu konspiracji – Armii Krajowej Narodowych Sił Zbrojnych.
Po zakończeniu II wojny światowej musieli milczeć.
W roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości najwyższy czas przywrócić pamięć o naszych mieszkańcach, bohaterach. Oni wskrzesili Polskę.

Źródło:
Materiały archiwalne zebrane przez Jarosława Stryjka opublikowane w Wieściach Podwarszawskich.  

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa