Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Leopold Kielak - Honorowy obywatel miasta Marki

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2018-09-03, 08:14
data powiązana:2017-06-09
tagi:Polska po 1989
Życiorysy Postaci
Leopold Kielak

Rada Miasta Marki w dniu 09 czerwca 2017 roku nadała Leopoldowi Kielak honorowe obywatelstwo Miasta Marki.

Stoją od lewej: Jacek Orych - Burmistrz Miasta Marki , Leopold Kielak, Michał Jaroch - Przewodniczący Rady Miasta Marki

Porucznik Leopold Kielak urodził się 17 kwietnia 1929 roku w Markach. W swoim rodzinnym mieście rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej Nr 1, która mieściła się wówczas przy ulicy Fabrycznej 2, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego Edukację brutalnie przerwała II wojna światowa. Ojciec Leopolda Kielaka zginął we wrześniu 1939 roku podczas oblężenia Warszawy, a jeden z braci został aresztowany i przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.
W 1940 roku wraz z rodziną przeniósł się do Pułtuska. Podczas okupacji był wielokrotnie aresztowany, ale za każdym razem udawało mu się uciec z niewoli. Po agresji III Rzeszy na Związek Radziecki szmuglował polskie książki i podręczniki na tereny zajęte w 1939 roku przez Armię Czerwoną. Jeszcze w czasie wojny powrócił do Marek wraz z rodziną, gdzie w 1949 roku wziął ślub.
Po wojnie Leopold Kielak ukończył liceum ogólnokształcące odbywając służbę wojskową. Następnie pracował w zakładach produkcyjnych w stolicy, m.in. jako stolarz. W 1952 roku rozpoczął pracę na stołówce szpitala MSW przy ulicy Wołoskiej w Warszawie, skąd przeniesiono go do stołówki pod Olsztyn, gdzie otrzymał misję ratowania podupadającego zakładu. Zadanie to udało się wykonać, za co Leopold Kielak w nagrodę w 1956 roku objął funkcję kierownika kasyna wojskowego w Kętrzynie, skąd po dziesięciu latach powrócił do Marek. Po powrocie na Mazowsze pracował, m.in.: w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu, w Warszawskich Zakładach Przemysłu Spirytusowego Polmos oraz w Urzędzie Gminy Marki.
Po przejściu na rentę Leopold Kielak zaangażował się w działalność na rzecz środowiska kombatanckiego wstępując w 1972 roku do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (obecnie Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych). W 1980 roku zostaje sekretarzem zarządu mareckiego koła. Organizacja skupiała wówczas około 330 kombatantów z terenu Marek.
Po 1990 roku zarząd Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w składzie z Leopoldem Kielakiem podjął współpracę z mareckim oddziałem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Mareckie organizacje kombatanckie, mimo formalnego podziału utrzymują współpracę i razem uczestniczą w obchodach patriotycznych na terenie Marek i powiatu wołomińskiego tworząc wspólne poczty sztandarowe. W 2009 roku Leopold Kielak zostaje prezesem mareckiego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.
Leopold Kielak aktywnie uczestniczy we wszystkich obchodach patriotycznych organizowanych na terenie miasta Marki jako kombatant i reprezentant Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Spotyka się także z młodzieżą przekazując wiedzę o czasie okupacji.
Za swoją działalność został odznaczony, m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Marki zwołanej z okazji 50-lecia nadania praw miejskich przyznano honorowe obywatelstwo miasta Marki trzem kombatantom walk o niepodległość: kapitanowi Jerzemu Zybertowi, porucznikowi Michałowi Babiuchowi oraz porucznikowi Leopoldowi Kielakowi.

Wnioski w tej sprawie złożyły wspólnie klubu radnych: "O Przyszłość Marek" Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego, Razem dla Marek, Prawo i Sprawiedliwość oraz burmistrz Jacek Orych. Wręczenie aktu nadania honorowego obywatelstwa oraz symbolicznych statuetek odbyło się podczas obchodów 50-lecia nadania praw miejskich, 9 czerwca na dziedzińcu pałacu Briggsów.

Antoni Widomski

Źródło:
Honorowi obywatele miasta Marki
http://www.marki.pl/www/aktualnosc-4638-tytul-nowi_honorowi_obywatele_miasta_marki

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa