Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Tadeusz Lużyński - patron Mareckiego Ośrodka Kultury

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2018-08-30, 18:39
data powiązana:2011-05-18
tagi:Polska po 1989
Życiorysy Postaci
Tadeusz Lużyński
Marecki Ośrodek Kultury

18 maja 2011 roku Rada Miasta Marki podjęła uchwałę o nadaniu imienia Tadeusza Lużyńskiego Mareckiemu Ośrodkowi Kultury.

Nota biograficzna patrona Mareckiego Ośrodka Kultury:
Tadeusz Lużyński (1934 - 2010) Urodził się w 1934 roku w Wysokiej na ziemi radomskiej.
Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1964 roku w pracowni znakomitego artysty i pedagoga prof. Eugeniusza Eibischa.
W rok po studiach otrzymał nagrodę na III Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa i Grafiki w Bielsku-Białej. Uprawiał malarstwo sztalugowe (olej, akryl, tempera, pastel, akwarela) i ścienne (polichromia, mozaika, fresk, sgraffito).
Był autorem polichromii w kościele w Wysokiej i współautorem polichromii w kościele parafialnym w Karczmiskach. Ponadto był wykonawcą kompleksu mozaik w Ambasadzie Polskiej w Moskwie oraz w kaplicy w Wólce Węglowej. W latach 1972-74 kierował rekonstrukcją malowideł ściennych na Starym i Nowym Mieście w Warszawie.
Tadeusz Lużyński to mistrz nastroju budowanego barwą. W naturze znajdował natchnienie. Artysta wyróżniał się żywym temperamentem malarskim. Jego twórczość odznaczała się bezpretensjonalnością, prostotą i szczerością wyrazu artystycznego.
Od 1988 roku należał do grupy "Rosomak", z którą uczestniczył w 19 wystawach. Grupę utworzyli: Małgorzata Kaczyńska-Nurowska, Marian Adamczyk, Stefan Drobot, Jerzy Heintze, Tadeusz Lużyński, Tadeusz Popielczyk, Janusz Sienkiewicz.
Był fundatorem i współtwórcą figury Chrystusa Ukrzyżowanego w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Markach - Pustelniku. tej samej miejscowości można także znaleźć jego obrazy w kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady.
Tadeusz Lużyński to nie tylko malarz o dużym dorobku artystycznym. To również pedagog i społecznik. Przez kilka lat prowadził zajęcia plastyczne w Mareckim Ośrodku Kultury i w warszawskiej pracowni malarstwa w Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury. Był konsultantem plenerów malarskich organizowanych przez Ogólnopolską Izbę Lekarską. Współpracował przy organizacji wielu wystaw, w tym również w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Przez wiele lat honorowo realizował projekty Grobów Pańskich i ołtarzy na Boże Ciało. Był radnym miasta Marki i przewodniczącym Komisji Oświaty Kultury i Sportu. Działał w Związku Polskich Artystów Plastyków pełniąc różne funkcje społecznie. Między innymi był delegatem na ogólnopolskim zjeździe ZPAP w 2006 roku, a następnie był w składzie sądu koleżeńskiego.
W Markach mieszkał od 1966 roku.

Źródło:
http://www.mokmarki.pl/nasz-patron

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa